FIDE reitingud
chess-results.com
Featured

Kõrgetasemeline üliõpilaste MM

Türgis, Istanbulis 4.-12. septembrini toimunud VIII üliõpilaste maailmameistrivõistlustel esindasid Eestit Tartu Ülikooli Kehakultuuriteaduskonnas studeeriv rahvusvaheline suurmeister, tänavune Eesti üliõpilaste meister Kaido Külaots ja Viljandi Kultuuriakadeemias õppiv rahvusvaheline meister, tänavune Eesti meeste meister Meelis Kanep.

Mõlemad meie esindajad läksid turniirile suurte lootustega, eesmärgiks seati koguni üliõpilaste maailmameistritiitel. Kooseis oli väga tugev, sest Külaotsa FIDE reiting (2593) oli paremuselt kolmas ja Kanepi reiting (2472) 12. Kaks parima asetusega mängijat olid venelane Pavel Smirnov (2620) ja grusiin Baadur Jobava (2615).

Mängiti šveitsi süsteemis üheksa vooru ajakontrolliga poolteist tundi kummalegi vastasele partii lõpuni, millele iga käigu sooritamise järel lisandus 30 sekundit. Esikohta jäid jagama Venemaa rahvusvahelised suurmeistrid Smirnov ja Deniss Hismatullin 7 punktiga.

Kanep kogus 5,5 punkti (+3, =5, -1) ja jagas 8.-13. kohta, lisanäitajad andsid Kanepile kümnenda koha. Külaots lõpetas 5 punkti (+4, =2, -3) ja 14.-19. koha jagamisega, lisanäitajad jätsid eestlase 18ndaks. Meeste turniiril osales kokku 44 mängijat.

Kanep sai oma ainsa kaotuse teises voorus, kui valgetega tuli alla vanduda head stiili demonstreerinud hilisemale võitjale Smirnovile.

Kanep – Smirnov

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Rc3 c6 4.e4 dxe4 5.Rxe4 Ob4+ 6.Od2 Lxd4 7.Oxb4 Lxe4+ 8.Oe2 Ra6 9.Oa5 f6 10.Rf3 b6 11.Ld6 Re7 12.Oc3 Ob7 13.Rd2 Lg6 14.Lxe6 Rc5 15.Lh3 O-O 16.O-O Vad8 17.Vfe1 Rd3 18.Oxd3 Vxd3 19.Le6+ Vf7 20.c5 Oc8 21.Lb3 Rd5 22.cxb6 axb6 23.Lc4 Oh3 24.g3 b5 25.Ve8+ Vf8 26.Vxf8+ Kxf8 27.Lc5+ Kg8 28.Oa5 f5 29.Vc1 f4 30.Lxc6 Lxc6 31.Vxc6 b4 32.Vc2 f3 33.b3 Rc3 0:1

Külaots startis kahe võidu ja viigiga. Neljandas voorus tuli kokku minna teise asetuse saanud Jobavaga, mustadega maletanud Külaots oli sunnitud tunnistama vastase paremust. Järgmises, viiendas voorus tuli vastu võta veel teinegi kaotus grusiinilt, Levan Aroshidzelt.

Kuuendas voorus alistas Külaots Türgi esindaja Selim Citaki, kuid kaotas seejärel Iisraeli rahvusvahelisele meistrile Igor Bitanskyle. 3,5 punkti seitsmest enam kõrgetele kohtadele konkureerida ei võimaldanud. Eelviimases voorus tegi Külaots viigi ja viimases võitis, kuid 5 punkti 9st teda kindlasti ei rahuldanud.

Kanep alustas võidu ja kaotusega ning tegi seejärel kolm viiki. Turniiri teisel poolel lisas Kanep oma kontosse võidu ja viigi ning veelkord võidu ja viigi. 5,5 punktiga mängis ta oma koha välja, oli ta ju turniirieelselt saanud 12. paigutuse, lõpuprotokolli kanti aga 10. koht.

Noormaletajad mängisid Valgevenes

Eesti noormaletajad osalesid 19.-24. augustini treenerite Mari Kinsigo ja Jüri Sammuli eestvedamisel Valgevenes turniiril Kobrin-2004. Võisteldi kahes vanusegrupis: 1989 ja hiljem sündinud ning 1993 ja hiljem sündinud. Samal turniiril osaleti ka eelmisel aastal.

Nooremas vanusegrupis esines hästi Hendrik Osula, kes startis 5 punktiga 6st. Seejärel tuli paraku vastu võtta kaks kaotust ja viimases voorus tegi Osula viigi. 5,5 punkti 9st andsid 19.-30. koha jagamise. Aleksander Vein kogus 5 punkti ja jagas 31.-39. kohta, Teele Vahtra lõpetas 4,5 punkti ja 40.-51. kohaga ning Ristjan Johanson ja Nils-Holger Sova jagasid 4 punktiga 52.-65. kohta. Kokku oli võistlejaid selles grupis 91.

Vanemate grupis said vaid ühe partii kaotanud Oliver Rosenbaum ja Tuuli Vahtra 5,5 punktiga 13.-22. koha. Jüri Holvason jagas 5 punktiga 23.-30. kohta, German Jermilov kogus 4,5 punkti, millega jagas 31.-41. kohta ning Ivo Adermann oli 3,5 punktiga 50.-58. koha jagajate seas. Kokku oli võistlejaid selles grupis 69.

Võstkondlikult oli Eesti esimene 16 koondise seas 8. ja Eesti teine 14. Riikidest olid esindatud Valgevene, Ukraina, Poola ja Eesti. Valgevenes osalesid klubide Vabaettur, Rocca al Mare Spordikooli ja Viljandi Maleseltsi kasvandikud. Trantspordiga abistas Vello Alve, tema toetuseta jäänuks sõit ära. (ESL)