FIDE reitingud
chess-results.com
Featured

Eesti maletroonile tõusid uued meistrid

Eesti meeste ja naiste malemeistrivõistlused toimusid 5.-10. märtsini Tallinnas Paul Kerese nimelises malemajas. Meeste konkurentsis krooniti meistriks Tarvo Seeman, naiste seas Valeria Gansvind.

Mõlemad turniirid mängiti kümne osalejaga ringsüsteemis st kõik mängisid kõigiga korra (kokku seega 9 vooru). Mängiti ajakontrolliga üks tund ja 30 minutit kummalegi vastasele partii lõpuni, millele iga käigu sooritamise järel lisandus juurde 30 sekundit.

Meeste seas läks meistri selgitamiseks vaja järelmatði, sest nii Tarvo Seeman kui ka Olav Sepp kogusid võrdselt 6,5 punkti 9 võimalikust. Vastavalt juhendile asuti võitja selgitamiseks mängima kahe partiilist järelmatði kiirmales ajakontrolliga 25 minutit kummalegi vastasele partii lõpuni, millele iga käigu sooritamise järel lisandus juurde 10 sekundit. Kiirmales oli parem Seeman skooriga 1,5:0,5. Pronksmedali sai kaela Aleksander Volodin, kes kogus 5,5 punkti. Esimesena jäi medalita Riho Liiva, temagi saagiks jäi 5,5 punkti, kuid võrdsete punktide korral (va esikoha jagamine) arvestati lisanäitajana Koya koefitsienti, mis andis pronksi Volodinile.

Järgnesid Ülar Lauk 4,5, Nikolai Danilov ja Andrei Kalinitðev 4, Ilja Vovk 3,5, Artjom Jeremejev 3 ning Olev Schults 2 punktiga.

Meeste koosseis jäi oodatust nõrgemaks

Seemani võiduga lõppenud meeste meistrivõistlused olid viimaste aastate vaieldamatult nõrgima koosseisuga. Turniirist jäid eemale rahvusvahelised suurmeistrid Jaan Ehlvest (FIDE reiting 2619), Kaido Külaots (2558), Igor Ðvõrjov (2491) ja Mihhail Rõtðagov (2474). Samuti 2004. ja 2005. aasta Eesti meeste meister, rahvusvahelise suurmeistri nimetuse kinnitamist ootav Meelis Kanep (2516).

Kui viimastel aastatel USAs malega leiba teeniv Ehlvest on Eesti malest võrdlemisi distantseerunud, siis teiste kohalike tippude eemalejäämine on kahetsusväärne. Tipud jäid eemale seetõttu, et neid ei rahuldanud meistrivõistluste auhinnad – avalikult seda küll alati välja ei öelda. Turniiril osales vaid kolm rahvusvahelist meistrit (Seeman, Sepp ja Liiva) ja kolm FIDE meistrit (Lauk, Kalinitðev ja Schults), ülejäänud neli noort kannavad meistrikandidaadi nimetust.

Kahe viimase aasta meister Kanep andis koosseisule meistrivõistluste ajal SL Õhtulehe vahendusel hävitava hinnangu: ´Sepp, Seeman, Liiva, Lauk ja Kalinitðev on õiged mehed, ülejäänud viis ei vääri kohta finaalis.¡

Seeman, kes tuli tavamales Eesti meistriks teistkordselt (ta võitis ka 1998) jäi oma etteastega igati rahule, enamat olnuks tema sõnul raske tahta. Koosseisu kohta ütles Seeman järgmist: ¥Kindlasti andnuks meistrivõistlustele värvi juurde suurmeistrite osalemine, kuid kuna Kanepil on koht olümpiakoondises juba varasemast olemas ja Külaotsale peaks koha tagama kõrge reiting, siis mõistan nende eemale jäämist.´

Kuuekordne tðempion (1989, 1991-1995) Sepp järelmatði kaotamise tõttu väga pettunud polnud. ¥Enne võistluse algust seadsin eesmärgiks tulla kahe parema hulka, et tagada koht olümpiakoondises. Selle eesmärgi täitsin lihtsalt, konkurentsi koondisekohtadele praktiliselt ei tekkinudki – saime Seemaniga juba alguses eest. Kuna lõpus polnud vaja enam pingutada, siis seetõttu jäi ka punktiskoor võib-olla veidi kehvemaks,´ rääkis Sepp. Sepp oli veidi pettunud, et koosseis nõnda tagasihoidlikuks jäi: ¥Eelmisel aastal eespool Külaotsa ja Rõtðagovi saavutatud 2.-3. koha jagamist pean palju paremaks tulemuseks, kui tänavust 1.-2. koha jagamist.´

Naiste turniiril puudujaid polnud

Kui meeste tðempionaadi puhul oli tõesti põhjust koosseisu üle nuriseda, siis naiste turniiril oli koosseis väga esinduslik. Vaieldamatult viimaste aastate tugevaim, puudujaist võiks esile tuua ehk vaid noorukese Valentina Golubenko, kes jaanuari alguses ESS Kalevi korraldatud Paul Kerese mälestusturniiril kiirmales meeldivalt üllatas.

Esikoht läks mullu Venemaa eest võistlemisest loobunud ja Eesti lipu alla kolinud Valeria Gansvindile, kes lõpetas 7 punktiga 9 võimalikust. Viktoria Baðkite ja tiitlikaitsjana turniiri alustanud Monika Tsõganova kogusid võrdselt 6,5 punkti, Koya koefitsiendi alusel sai hõbeda Baðkite ja pronksi Tsõganova.

Järgnesid Leili Pärnpuu 6, Tatjana Fomina ja Tuuli Vahtra 5,5, Tuulikki Laesson 3,5, Jana Airapetjan 2,5, Natalja Makarova 1,5 ning Kreete Käos 0,5 punktiga.

Meeste turniiri kaks paremat ja naiste turniiri võitja said õiguse osaleda Eesti koondvõistkonna koosseisus tänavusel maleolümpial, mis toimub Itaalias Torinos 19. maist kuni 5. juunini.

Seeman – Sepp (järelmatði 1. partii)

1.Rf3 Rf6 2.d4 g6 3.Og5 Og7 4.Rbd2 d6 5.c3 O-O 6.e3 Rbd7 7.Oc4 Le8 8.O-O e5 9.a4 a5 10.Lc2 Kh8 11.e4 h6 12.Oh4 Rh5 13.dxe5 dxe5 14.Vfd1 Rf4 15.Ob5 Le6 16.Og3 Rh5 17.Oh4 Rf4 18.Og3 Rh5 (Seppa rahuldanuks järelmatði esimeses kiirpartiis mustadega viik ja temal pole midagi käikude kordamise vastu. Seeman seevastu üritab valgetega enamat – mängib võidule, avapartii viigi korral olnuks juba selges eelisseisus teises partiis valgeid malendeid omanud Sepp.)

19.Rf1 Rxg3 20.hxg3 c6 21.Oe2 Rc5 22.Re3 Le7 23.Oc4 h5 24.b4 axb4 25.cxb4 Re6 26.Oxe6 Oxe6 27.Lb2 Vfd8 28.Vxd8+ Lxd8 29.b5 Lb6 30.Rg5 Ld4 31.Vb1 Lxb2 32.Vxb2 Vxa4? (Seda etturit küll lüüa ei tohtinud, nüüd kaotab must materjali ja ühes sellega ka partii. Edasine on vaid vormistamise küsimus.)

33.bxc6 bxc6 34.Vb8+ Of8 35.Vxf8+ Kg7 36.Rxe6+ fxe6 37.Vc8 Vxe4 38.Vxc6 Kf6 39.Vc4 Vd4 40.f3 Vd2 41.Ve4 Vb2 42.Kh2 Vd2 43.Kh3 Vb2 44.g4 1:0.